Právě se nalézáte: Úvod > Ergonomie

Ergonomie

Existuje několik důvodů a výhod, proč používat rohože v gastronomických provozovnách.

ergonomičnost

Ergonomická rohož dokáže vzpružit svalovou činnost nohou i chodidel díky pružnému povrchu. Protiúnavové rohože řeší díky pokrokovým technologiím i problémy týkající se dlouhodobých zranění, které jsou vystaveny rizikům stojatého zaměstnání. Termální fotografie zobrazuje oběh krve v dolní části těla pracovníka, který stojí.

STOP ÚRAZůM

Přibližně jednu třetinu úrazů, které končí dlouhodobou pracovní neschopností zapříčiní v provozovnách pád nebo uklouznutí. Může jít přitom o vodu, tuky, oleje, biologický a jiný odpad, které způsobují extrémní kluzkost. Běžným úklidem se kluzkost nedá zcela eliminovat a ani speciální protiskluzové povrchy nejsou po vyčištění bezpečné, protože na nich zůstává tenký film tuků. Trvalým a efektivním řešením jsou v tomto případě rohože ze speciálních gumových směsí, které eliminují riziko pádu.

PROTI ÚNAVĚ

Lidské tělo je adaptované na pohyb. Dlouhé stání na jednom místě se projeví nejdříve snížením tepové frekvence a zpevněním hlavních svalových skupin a svalů v okolí páteře. Stažení svalů způsobí zúžení žil a cév, čímž se zpomalí krevní oběh. Nahromaděná krev v dolních končetinách vytváří pocit těžkých nohou. Bolesti v křížové části páteře a strnulá šíje jsou dalším projevem zhoršeného zásobování svalů. Reakci jednotlivých částí těla pak společně vnímáme jako směs bolesti a únavy.

Ochrana

Podlahové rohože ze speciálních směsí pohlcují energii padajících předmětů, které mohou způsobit více škod. Snižují riziko jejich rozbití nebo poškození, hladinu hluku a zároveň chrání povrch podlah. Sklo a porcelán v kuchyni nebo nože a pily ve zpracovatelském průmyslu, již nebudou představovat tak velké riziko úrazů.

IZOLACE

Průmyslové podlahy bývají chladné a vlhké. Pracovník stojící na rohoži, chlad podlahy necítí a nepůsobí na něj tak intenzivně. I tento fakt přispívá k pohodě a komfortu.

VÝHODNÁ INVESTICE

Odborník na ergonomii Dan MacLeod odvodil pravidlo, podle kterého je cena 1 zmeškané minuty denně na pracovišti z důvodu únavy zaměstnance, odpovídá částce 500 EUR ročně. Investice do lepších pracovních podmínek podobě nákupu rohoží je tedy výhodnou investicí.

Infra

Teplota těla v praxi

Červené a žluté tóny indukují vyšší teplotu těla osoby stojící vpravo, která je výsledkem stimulace svalové aktivity.

Vlevo stojící osoba není vystavena působení ergonomické rohože. Modré a zelené tóny dokazují slabou cirkulaci krve v dolních končetinách.